Tvättfat Kina 1700-tal
2018-05-17
544051
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 5 000 SEK |
TVÄTTFAT, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), dekor av flodlandskap med pagoder samt tårpil i underglasyrblått, brättet med strödda pioner, krysantemum, fingercitron och rutbård, diameter ca 39 cm
Smärre nagg, kantretuscher