Armring guld med diamanter
2018-05-16
543361
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 4 000 SEK |
ARMRING, 14 k guld, mittdel med kuddslipad diamant ca 0,40-0,45 ct i kistfattning samt 2 små diamanter med rosenslipning i silvermontering, innerdiameter 5,8 cm, vikt ca 13,8 g
Omarbetad, mittdel med diamant 1800-talets andra hälft, själva armringen ej ursprunglig, diamant med rondistnagg