Miss Bugs Pop Art & Underground
2018-05-20
542969
| Klubbat belopp | 1 900 SEK |
| Utropspris | 4 000 SEK |
MISS BUGS (född 2007): "Eyes Glanced at Hidden Desires", blandteknik/collage, (screentryck och spray), 2011, signerad och numrerad 32/80, bildstorlek 42x70 cm
Miss Bugs är ett samarbete som inleddes 2007. En konstnärsduo som har valt att inte vara offentliga med sin identitet. Ett konstnärspar som själva har uttryckt att dom kopierar och stjäl allt inom bildvärlden som går att stjäla. En metodik som resulterar i ikoniska och popkulturella referenser blandade i en konsthistorisk kontext. Kattkvinna. Kanin. Volkswagen. Keith Harring.
För konditionsrapport kontakta fredrik.anthony@auktionsverket.se