Christian Berg, Torpedfigur IV

Klubbat för:

72 000 SEK

Utropspris

80 000 SEK

CHRISTIAN BERG (1893-1976): Torpedfigur IV, komponerad 1927, polerad brons, signerad undertill C.B. Ex. 1, E Pettersson Fud, totalhöjd inklusive sockel, 47 cm.

LITTERATUR
Torvald Berg: Christian, 1991, omnämnd sidan 186 och avbildad på sidan 19

Särskilt utvalda föremål i Göteborg

smärre slitage

541324

2018-05-06