Carl Söderqvist kandelabrar silver
2018-05-04
541140
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 10 000 SEK |
CARL SÖDERQVIST, kandelabrar, 1 par, silver, gustaviansk stil, stämplade Göteborg, 1928, för tre ljus vardera, bladornamenterade ljuspipor, brätten med tandstav, balusterformat skaft med dekor av girlander, rund fot med gåvogravyr, bredd 34, höjd 38,5 cm
Smärre slitage, senare gravyr, smärre bucklor, fyllda fötter