Otte Sköld Ryttare
Klubbat för:
46 000 SEK
Utropspris
60 000 SEK
OTTE SKÖLD (1894-1958): Ryttare, signerad Otte S, olja på duk, 61x46 cm.
Utförd i Köpenhamn 1916/17
PROVENIENS
Konstnärens hustru Arna Sköld
UTSTÄLLD
Minnesutställning, Moderna Museet, Stockholm 1959, katalognr 15
LITTERATUR
Rolf Söderberg: Otte Sköld, SAK 1968, jämför målningen Ryttarna eller Ett ridsällskap från 1916, sidan 28
pierre.olbers@auktionsverket.se">pierre.olbers@auktionsverket.se
541071
2018-06-18