Ring med safirer
2018-05-02
540665
| Klubbat belopp | 1 400 SEK |
| Utropspris | 2 000 SEK |
RING, 18 k guld, med fasettslipade safirer, totalt ca 0.64 ct, med italienska kontrollstämplar för 1944-1968, ringstorlek 17, totalvikt ca 6.5 g
Slitage, safirer är behandlade, några har inneslutningar som når ytan