Barnskallror 2 st silver England
2018-06-18
540636
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 10 000 SEK |
BARNSKALLROR med visselpipor, 2 st., silver, en av George Unite, Birmingham sannolikt 1887 och en stämplad WF, sannolikt 1700-talets slut, den förstnämnda med bitring av elfenben, driven och ciselerad dekor och 6 bjällror, längd exklusive ring 10 cm, den andra med bitsycke av röd korall, driven och ciselerad dekor av blommor och rocailler och 8 bjällror, förgylld, total längd 15,5 cm
smärre skador