Spegel 1700-talets andra hälft

Klubbat för:

17 500 SEK

Utropspris

15 000 SEK

ANDERS MALMQVIST (spegelmakare i Kalmar 1773-1779) tillskriven, spegel, gustaviansk, dekor i papier maché, framtagen originalförgyllning, krönt av krona och räfflad sköld med G (Gustav III), korslagda kärvar, nedre sargen med lagerfestonger, kvicksilverfolierade glas, 76 x 34,5 cm

LITTERATUR: Torsten Sylvén & Elsebeth Welander-Berggren: Speglar, Spegelmakare och Fabrikörer i Sverige 1650-1850, Stockholm 2000, sidan 175, jämför spegel signerad av Anders Malmqvist

För konditionsrapport kontakta markus.anderzon@auktionsverket.se

Slitage, torrsprickor och retuscher, smärre lagningar, något maskstungen

539314

2018-06-18