Flintlåsgevär
2018-04-28
538860
| Klubbat belopp | 6 000 SEK |
| Utropspris | 4 000 SEK |
FLINTLÅSGEVÄR, sent 1700-/tidigt 1800-tal, Svenskt militärt, beslag i mässing, längd ca 104 cm
Stockskador, mässingsbeslagen troligen senare, repor, bucklor ock skråmor i stocken