Bruno Mathsson vilfåtöljer Pernilla
2018-04-21
537372
| Klubbat belopp | 13 500 SEK |
| Utropspris | 12 000 SEK |
BRUNO MATHSSON, vilfåtöljer, 1 par, Pernilla, stomme av formböjd bok, klädsel av gjord i kärnläder, stoppad nackkudde samt armstödskuddar i naturfärgat skinn, brännmärkta, enligt uppgift inköpta direkt av Firma Karl Mathsson under 1970-talets andra hälft, höjd ca 100, sitthöjd 30 cm
Brukslslitage/patina, vissa fläckar