Slaglåsgevär
Klubbat för:
1 400 SEK
1 500 SEK
SLAGLÅSGEVÄR, svenskt, 1700-tal, ändrat från flintlås, låsblecket märkt Stenholm, (troligen Lars Stenholm, mästare i Norrköping 1755), pipa med svinrygg, kaliber ca 17 mm, graverat lås, halvstock i alm med senare, graverade stålbeslag, längd ca 122 cm
Slitage och skador, avlag på stock,, senare laddstock, främre rörka saknas, renoverad stock
536732
2018-04-19