Såsskålar med fat 2 st sivler 1830-tal
2018-04-29
536592
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 8 000 SEK |
JOHAN PETTER GRÖNVALL, såsskålar med löstagbara fat, 1 par, silver, två skålar stämplade 1834 och ett fat stämplat 1836 av ovanstående, ett snarlikt fat av Adolf Zethelius, Stockholm 1831, runda skålar med utsvängd mynning, invändigt förgyllda, faten med snedgodronnerad kant, skålarnas diameter 14,5 cm, höjd ca 7,5 cm, total vikt 840 g
Skålarna passar inte riktigt i fatens fattningar
skålarna med monogramstämpel i botten