Gunnar Cyrén Sofiero
2018-04-18
536452
| Klubbat belopp | 1 200 SEK |
| Utropspris | 2 000 SEK |
GUNNAR CYRÉN (1931-2013), 1900-talets andra hälft, "Sofiero", formgiven 1961, Orrefors, 3 dlr bestående av skål, vas samt. karaff, samtliga i klar glasmassa med slipad dekor, samtliga etikettmärkta Orrefors, höjd ca 14-27 cm
Smärre nagg i vasen, micronagg på karaffen