Jaan Tuuling Estland
2018-04-25
535046
| Klubbat belopp | 1 200 SEK |
| Utropspris | 2 000 SEK |
JAAN TUULING (Estland, 24. november 1930 Petseri - 6. veebruar 1998 Tabasalu): "Tabasalu" - Vinterbild, signerad och daterad J Tuuling 1994, olja på pannå, ca 56x51 cm,
HISTORIK:
Jaan Tuuling, född 24 november 1930 i Petseri. Död 6 februari 1998 i Tabasalu. Var en estnisk konstnär.
Jaan Tuuling gick ut (examinerad) estniska statens konstinstituts målarlinje. Har arbetat som lärare på Tallinns konstskola samt affisch-målare/tecknare.
Han var medlem i Estlands konstfond och deltog i flera utställningar i både Estland och utlandet. Hans konst har uppskattats vida och finns idag i förutom Estland, Sverige, Schweiz, Ryssland, Frankrike, Finland och USA.