Brosch 14 k guld och silver ametist
2018-05-09
534806
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 7 000 SEK |
BROSCH, 14 k guld och silver, omkring år 1900, kuddslipad ametist ca 75 ct, bekransad med orientaliska samt odlade saltvattenspärlor, floralt gallerverk, 37,5x45,5 mm, vikt 33,2 g
Ametist med repor, några pärlor med skador samt med limrester