Edvin Öhrström vas "Tjurfäktare" Orrefors

Edvin Öhrström  vas
Edvin Öhrström  vas
Edvin Öhrström  vas
Edvin Öhrström  vas
Edvin Öhrström  vas
Edvin Öhrström  vas
Edvin Öhrström  vas
Edvin Öhrström  vas
Edvin Öhrström  vas
Edvin Öhrström  vas
Edvin Öhrström  vas
Edvin Öhrström  vas
Edvin Öhrström  vas
Edvin Öhrström  vas

Klubbat för:

18 000 SEK

Utropspris

12 000 SEK

EDVIN ÖHRSTRÖM, "Tjurfäktning", vas, Orrefors, Ariel, dekor av matador och tjur i blått och delvis gult, signerad EDVIN ÖHRSTRÖM "TJURFÄKTARE" ETT FÖRSTA FÖRSÖK PROV. ORREFORS MEDARB. G. ELGSTRÖM samt sekundär egenhändig signatur E Öhrström 1939, höjd 16 cm

PROVENIENS:
Inköpt av Edvin Öhrström direkt 1989.

534583

2018-05-09