Axel Lindman motiv från Barbizon
2018-04-14
534556
| Klubbat belopp | 5 200 SEK |
| Utropspris | 6 000 SEK |
AXEL LINDMAN (1848-1930), motiv från Barbizon, signerad och daterad 1877, olja på duk, uppsatt på pannå, ca 36x60 cm
HISTORIK: Denna målning är syskon med ett antal andra verk av Axel Lindman som utfördes i Barbizon under några sena år på 1870-talet. Den friska pleinairism som dessa målningar äger känslan av representerar en spännande period i denne konstnärs produktion.
Några bubblor i duken