Brosch silver och guld diamanter 1800-tal
2018-05-09
534496
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 12 000 SEK |
BROSCH, silver och guld, totalt 42 diamanter med rosen-, kudd- och antikslipning samt en briljant totalt ca 1,60 ct, hängande droppformad naturlig flodpärla, 1800-tal, höjd 3 cm, vikt 6,2 g
PROVENIENS: Friherrinnan Ida Ramel (1878-1950) gift med Fredrik Ramel (1872-1947) som var Sveriges utrikesminister mellan åren 1930-1932.
Broschnål och fästen samt en briljant ej ursprungligt, tennlödningar, pärlans fäste saknar 4 rosenstenar