Samiskt hantverk kniv
Klubbat för:
6 000 SEK
6 000 SEK
PER KNUTSSON SUNNA (Jukkasjärvi 1861-), troligen, kniv i genombrutet renhorn med graverad dekor med geometrisk dekor samt ren, skaft i varvat horn och trä?, signerad PKS i sköld och daterad 1911, längd 26 cm, frostblad
Naturligt åldersslitage
533195
2018-04-06