Bägare silver Stockholm Olof Hellbom
2018-04-06
533143
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 6 000 SEK |
BÄGARE, silver, 1700-tal, av Olof Hellbom (1794-1818), Stockholm, 1798, ciselerad dekor av rocailler samt kartuscher med rutnät, graverad med monogram (svag) och daterad 1798, godronnerad fot, invändigt förgylld, stämplad "O. Hällbom", höjd ca 23 cm
Smärre slitage