Märtha Bolin-Clason
2018-04-05
532933
| Klubbat belopp | 800 SEK |
| Utropspris | 2 000 SEK |
MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902-1988):
Vattenkraftverk, Norrland, daterad och inskriberad ´Preparerad nov 1959 / Venetiansk terpentin - 1961´, av konstnären på baksidan, olja på pannå, 46x55 cm.
PROVENIENS:
Märtha Bolin-Clason (1902-1988),
hennes son arkitekt Gustaf Clason (1935-2005),
därefter privat samling
HISTORIK:
Motivet är troligtvis hämtat från Saxnäs vid Ångermansälven. Kraftverket uppfördes 1937, men ombyggdes 1964.