Uppläggningsfat Kina 1700-tal
2018-04-06
532378
| Klubbat belopp | 2 000 SEK |
| Utropspris | 2 000 SEK |
UPPLÄGGNINGSFAT, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), oktagonal form, dekor av flodlandskap med pagoder samt figurer i underglasyrblått, rutbård med infällda reserver av handcitron i kälningen, brättet med pion samt krysantemum, längd ca 37,5 cm
Nagg