Silverbestick modell Uppsala

Silverbestick modell Uppsala
Silverbestick modell Uppsala
Silverbestick modell Uppsala
Silverbestick modell Uppsala
Silverbestick modell Uppsala
Silverbestick modell Uppsala
Silverbestick modell Uppsala
Silverbestick modell Uppsala

Klubbat för:

26 000 SEK

Utropspris

8 000 SEK

ERIC LÖFMAN, bestick, 100 dlr, silver, modell "Uppsala", MGAB, merparten 1960/70-tal, bestående av: 12 matgafflar (ca 18,5 cm), 12 matknivar med stålblad (ca 21 cm), 12 matskedar (ca 18,5 cm), 12 bordsgafflar (ca 15,5 cm), 12 bordsknivar (ca 17,5 cm), 12 bordsskedar (ca 15,5 cm), 12 tårtgafflar (ca 14,5 cm), 12 teskedar (ca 12 cm), 4 smörknivar med stålblad (ca 16 cm), vikt exkl knivar ca 2350 g

Bruksslitage

531292

2018-04-08