Peter Weiss olja på pannå

Peter Weiss olja på pannå
Peter Weiss olja på pannå
Peter Weiss olja på pannå
Peter Weiss olja på pannå
Peter Weiss olja på pannå
Peter Weiss olja på pannå
Peter Weiss olja på pannå
Peter Weiss olja på pannå
Peter Weiss olja på pannå
Peter Weiss olja på pannå
Peter Weiss olja på pannå
Peter Weiss olja på pannå
Peter Weiss olja på pannå
Peter Weiss olja på pannå

Klubbat för:

120 000 SEK

Utropspris

50 000 SEK

PETER WEISS (1916-1982): Landskap med hus i månsken, signerad Weiss, olja på pannå, 36x33,5 cm.
På baksidan exteriör/interiör med kvinna och två män.

LITTERATUR
Jämför målningen "Yngling vid stadens utkant" från 1938, olja på trä, avbildad i färg i Gunilla Palmstierna-Weiss och Jürgen Schuttes bok om Peter Weiss, Moderna Museet, Stockholm, 1991

ebba.de.faire@auktionsverket.se

530358

2018-06-18