Ernest Cole Politisk konst

Ernest Cole Politisk konst
Ernest Cole Politisk konst
Ernest Cole Politisk konst
Ernest Cole Politisk konst

Klubbat för:

10 500 SEK

Utropspris

4 000 SEK

ERNEST COLE (1940 i Eersterust i Pretoria, död 19 februari 1990 i New York): Apartheid I, påskrift på baksidan C Ernest Cole, Agfa, fotografi, bladmått ca 30x40 cm, bildmått ca 22x32 cm

PROVENIENS: Fotograf Stig T. Karlssons samling
(1930-2015)

HISTORIK:
Ernest Coles var en sydafrikansk fotograf.
Hans far var skräddare och hans mor tvätterska. Han slutade i skolan i förtid efter det att Bantu Education Act hade trätt i kraft, och slutförde i stället sin skolexamen genom korrespondensundervisning. Han började fotograferna som ung, och fick en egen kamera på 1950-talet av en katolsk präst. Han sökte arbete på tidskriften Drum 1958, och anställdes som assistent till bildredaktören Jürgen Schadeberg. Han påbörjade då också en korrespondenskurs på New York Institute of Photography.
Under arbetet på Drum kom Ernest Cole i kontakt med andra talangfulla unga svarta sydafrikaner: journalister, fotografer, jazzmusiker och poilitiska ledare inom den växande anti-apartheidrörelsen, och radikaliserades politiskt. Han bestämde sig då för att genomföra ett fotoprojekt för att dokumentera apartheids ondska och dess vardagliga sociala effekter. Under genomförandet av detta projekt arbetade han på tidningen Bantu World, som senare namnändrades till The World och ännu senare till The Sowetan.

I samband med att ansökte om att få lämna landet, omklassificerades han till "färgad" och kunde därmed få tillstånd att resa till New York 1966 och medförde i hemlighet foton. Han visade sin kollektion för Magnum Photos, vilket ledde till ett publiceringsavtal med Random House. Boken, House of Bondage utkom i USA 1967 och bannlystes i Sydafrika.
Han fick senare ett stipendium från Ford Foundation för att ge ut en andra bok, A study of the Negro family in the rural South and the Negro family in the urban ghetto. Någon bok publicerades inte, trots att han tog ett antal bilder för den. Han flyttade senare till Sverige, där han arbetade som filmare. Under denna period ställde han bland annat ut på Liljevalchs (1970) och Göteborgs Konsthall (1971). Hasselblad Center har en stor samling av hans bilder.
(Källa: Wikipedia)

Oramad

528550

2018-05-01