Smörtina tenn 1700-talets andra hälft

Klubbat för:

6 600 SEK

1 500 SEK

SMÖRTINA, tenn, 1700-talets andra hälft, otydlig mästarstämpel sannolikt avseende Erik Pettersson Kreitz (tenngjutare i Stockholm 1753-1795/1806), årtalsindex 1756, höjd ca 7 cm
PROVENIENS: Tennsamlare Albert Löfgrens samling, märkt i rött Alb. Löfgren 30
LITTERATUR: Albert Löfgren: Stockholms Kanngjutareskrå - Det svenska tenngjutarehantverkets historia, del I, band III, Stockholm 1950, sidan 401

Slitage, del av låsbygeln saknas

527615

2018-03-15