Samiskt hantverk Skulptur LL Sunna

Klubbat för:

6 400 SEK

Utropspris

7 000 SEK

LARS LEVI SUNNA, skulptur i björk och graverat renhorn, "Ukksa Ahko", signerad LL Sunna-08, höjd 38 cm
Proveniens: storsamlaren Leif Åslund
Ukksa Ahko, en av hemmets tre skyddsgudinnor, är del av "Dolozin agálacci", Sunnas kommentar till det samiska kristnandet

526188

2018-03-24