Tekanna silver sign. E. Roth 1912-15

Klubbat för:

130 000 SEK

Utropspris

80 000 SEK

EMMY ROTH, tekanna, silver, signerad E. Roth, sannolikt tillverkad 1912-15, rektangulär form med insvängd överdel, lock med tornliknande knopp, fällbar hänkel, hamrad yta, höjd exklusive hänkel 24,5 cm, vikt 1297 g

Emmy Roth (1885-1942), född Emmy Urias, utbildades i Düsseldorf, Paris och Wien och gjorde sitt mästarprov år 1906 som en av de första kvinnorna i Tyskland
Troligen flyttade hon omkring år 1912/13 till Berlin och blev en av de första kvinnliga industridesigners och kom också tillsammans med Paula Straus att räknas till Bauhausgruppen.

Hon var en av de första medlemmarna i GEDOK, en sammanslutning av kvinnliga konsthantverkare, grundat av Ida Dehmel år 1926.

Jämför:
Utställning och publikation Badisches Landesmuseum Karlsruhe och Bröhan Museum Berlin 2011.

525852

2018-05-09