Ånglok med tender spår 1

Ånglok med tender spår 1
Ånglok med tender spår 1
Ånglok med tender spår 1
Ånglok med tender spår 1
Ånglok med tender spår 1
Ånglok med tender spår 1
Ånglok med tender spår 1
Ånglok med tender spår 1
Ånglok med tender spår 1
Ånglok med tender spår 1
Ånglok med tender spår 1
Ånglok med tender spår 1

Klubbat för:

6 200 SEK

Utropspris

4 000 SEK

ÅNGLOK, spår 1, 1900-talets början, okänd tillverkare, spriteldat ånglok med tender, märkt på sidan "Gustaf af Uhr", ett koppel märkt "D.R.P", svartlackerat plåt med röda detaljer, total längd ca 54 cm

Skador, saknar troligen lyktor, delvis senare bemålning, del på tentern lös, rälsbit medföljer

525031

2018-03-11