Matskedar mm. silver
2018-03-06
525011
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 2 000 SEK |
MATSKEDAR, 2 st, fiolmodell, Uppsala 1804 respektive , 1827, SENAPSSLEV, modell olga, otydliga stämplar, 1800-tal, STRÖSOCKERSKED, snäckmodell, Johan Petter Grönwall, Stockholm 1828, SÅSSLEV, modell svensk spets, 1805, KNIV, oidentifierad mästarstämpel, sannolikt 1800-tal, handtag med filigranarbete, KAFFESKEDAR/MOCKASKEDAR, 12 st, 1900-tal, SALTSKEDAR, 1 par, 1900-tal, total vikt ca 350 g (20 st)
Smärre slitage/slitage samt gravyr och ägarstämplar förekommer, filigranarbete med skada/bortfall