Fåtölj stockholmsarbete i rokoko

Klubbat för:

38 000 SEK

Utropspris

30 000 SEK

FÅTÖLJ, stockholmsarbete i tidig rokoko, träskuren dekor, rygglänet krönt med mussla och akantusblad, lös ryggbricka, utsvängda stoppade armlän med akantushölster, frontsargen med rocaille och akantus, svängda ben med volutformade avslut, framtagen originalfärg i pärlgrått och blått, sitthöjd 46 cm

LITTERATUR: Lars Sjöberg och Ursula Sjöberg: Stolar, taburetter & fåtöljer, Västerås 2003, sidan 50ff jämför snarlika fåtöljer

Smärre lagningar, retuscher och slitage, kompletterade fotavslut

524518

2018-03-12