Vera Nilsson oljemålning

Vera Nilsson oljemålning
Vera Nilsson oljemålning
Vera Nilsson oljemålning
Vera Nilsson oljemålning
Vera Nilsson oljemålning
Vera Nilsson oljemålning
Vera Nilsson oljemålning
Vera Nilsson oljemålning
Vera Nilsson oljemålning
Vera Nilsson oljemålning
Vera Nilsson oljemålning
Vera Nilsson oljemålning

Klubbat för:

160 000 SEK

Utropspris

60 000 SEK

VERA NILSSON (1888-1979): Träd på Alvaret, signerad Vera N-n, olja på duk, 59 x 66 cm

UTSTÄLLD: Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm 1927
Vera Nilsson och Albin Amelin - Måleri som passion, Länsmuseet Gävleborg, Gävle 2010-2011, avbildad i katalogen
Liljevalchs Konsthall, 4 okt 2014 - 6 jan 2015, Norrköpings Konstmuseum, 6 juni - 6 sept 2015, "Vera Nilsson", avbildad helsida i färg, sidan 68

524466

2018-03-12