Isaac Grünewald, Röttle Kvarn vid Gränna

Klubbat för:

74 000 SEK

Utropspris

50 000 SEK

ISAAC GRÜNEWALD (1889-1946): Röttle Kvarn vid Gränna, signerad Isaac, olja på duk, 55 x 47 cm, sannolikt utförd 1913

1913 begav sig Isaac Grünewald till den populära semesterorten Gränna där han tillbringade sommaren tillsammans med sin hustru Sigrid Hjertén och deras son Ivan som fötts två år tidigare. I Gränna hyr de en stuga av deras nära vän och konstnärskollega Leander Engström som flyttat dit under våren. I den stillsamma lilla staden Gränna vid Vätterns strand och i den närliggande äldre byn Röttle hämtade alla tre inspiration för målarstaffliet.

Nyligen rengjord, smärre retuscher

524383

2018-03-12