Ljuskrona Oscariansk
2018-02-27
522207
| Klubbat belopp | 8 600 SEK |
| Utropspris | 8 000 SEK |
LJUSKRONA, oscariansk, 1800-talets senare hälft, bronserad stomme, för 18 levande ljus, slipade glasprismor, senare elektrifierad med 9 ljuspunkter, höjd ca 100 cm, diameter ca 87 cm
Prismor med nagg, prismor saknas, ej funktionstestad, någon ljusarm något sned