Kolbrikett
2018-02-27
522176
| Klubbat belopp | 300 SEK |
| Utropspris | 1 000 SEK |
KOLBRICKETT, 1940-tal, Tyskland, pressad dekor av ubåt samt "Wir fahren gegen /... /gelland, Jan 1940 Hubertus", enligt uppgift upphittad i kolhög i Danmark under andra världskriget, längd ca 18 cm
Strofen avser sannolikt propagandadevisen "Wir fahren gegen Engelland"
Slitage och bortfall