Armring 18 k guld rubin smaragd diamanter
2018-02-25
521722
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 10 000 SEK |
ARMRING, 18 k guld, öppningsbar mittdel med dekor av cobochonslipad smaragd resp. rubin, 62 briljanter totalt ca 1,50 ct, kvalité ca TW-W(G-H)/VVS-VS, räfflad sidodekor, italienska stämplar med importstämpel av Juvelerare Torndahls, Stockholm 1980/90-tal, innerdiameter ca 5,5 cm, vikt ca 24,9 g, originaletui
Rubin och smaragd med naturliga sprickor på ytan