Ring 18 k vitguld diamanter 1920-tal
2018-02-07
518311
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 9 000 SEK |
RING, 18 k vitguld, trappslipad smaragd ca 0,60 ct, bekransad av 10 gammalslipade diamanter, Juvelerare F D A Ohlsson, Stockholm 1921, ringstorlek ca 16 mm, vikt ca 4,1 g
Smaragd med kantskada och repor, diamanter med hack