Tallrik Kina 1700-tal
2018-02-02
517440
| Klubbat belopp | 900 SEK |
| Utropspris | 1 000 SEK |
TALLRIK, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), dekor av strödda blomsterkvistar i underglasyrblått, brättet med stiliserad blomsterbård, diameter ca 23 cm
HISTORIK: Förlaga till Rörstrandsservisen "Ostindia", formgiven 1932, inspirerad av en porslinsskärva bärgad från ostindiefararen Götheborg som förliste 1745
Nagg