Cylinderspeldosa sent 1800-tal

Klubbat för:

1 500 SEK

Utropspris

2 500 SEK

SPELDOSA, cylindermodell, tidigt 1900-tal, märkt Jerome Thibouville Lamy, låda i bok med imitationsmålning, delvis svärtad, stiftvalav metall med 4 melodier: Coeur dr Frigane, Merry Widow, Waltz Dream, Tesaro Mio, höjd 12,5, 36 x 19 cm

Bruksslitage, märken, smärre skador, fungerade vid inlämningstillfället, nyckel till låset saknas, locket går ej igen

517146

2018-01-31