Speldosa, skivor, tidigft 1900-tal

Klubbat för:

3 200 SEK

Utropspris

3 500 SEK

SPELDOSA, för skivor, tidigt 1900-tal, modell Fortuna, J H Zimmerman. Leizig, Tyskland, låda fanerad i valnöt, delvis svärtad, mässingsdetaljer, lockets insida med tryck. förmodligen exporterad till Ryssland, plakettmärkning med kyrillisk text, även medföljande skivor, 10 st, med kyrillisk text, höjd 20, 33 x 29,5 cm

Bruksslitage, fungerade vid inlämningstillfället, nyckel för låsning saknas

516521

2018-01-31