Hänge ametister
2018-01-30
514339
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 5 000 SEK |
HÄNGE, förgyllt, möjligen silver, i form av ett kors, 6 fasettslipade ametister, omkring 1900, höjd inkl. ögla 7 cm, KEDJA, 18 k guld, ankarlänk, längd 48 cm, vikt ca 11,5 g, tidstypiskt etui medföljer dock ej tillhörande
Etui med skador, ametister med enstaka repor