Ampel 1800-talets andra kvartal Ryssland/Baltikum
2018-01-14
513331
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 15 000 SEK |
AMPEL, Nikolaus I, Ryssland/Baltikum, för ett ljus, brännförgylld brons och mässing, ringen med pressad växtdekor och krenelering av palmetter, kedjefästen av vädurshuvuden, kedjor i form av växtornement och avslutande krokar av ormar, skål i orangefärgat glas, botten med beslag av fleuronger, palmetter och växtornamentik, avslutande pinjekotte, höjd 87 cm
Takfästet borrat, smärre lagningar och enstaka mindre dekorbortfall