Karmstolar 1900-talets första hälft
Klubbat för:
950 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, 1900-talets första hälft, sannolikt Nordiska Kompaniet, fanérade i mahogny, dekor av intarsia, mönstrad klädsel, sitthöjd ca 46 cm
PROVENIEINS: Då Arkitekt Gustav Adolf Falk (1882-1925) färdigställt fastigheten Tysta Gatan 7 i Stockholm inredde man med ovan nämda möbler
Senare klädsel, smärre ytskador
513124
2018-01-15