Värja
2017-12-22
510234
| Klubbat belopp | 4 000 SEK |
| Utropspris | 4 000 SEK |
VÄRJA, troligen svensk, 17/1800-tal, halvstukat-klinga med graverad dekor, förgyllt mässingsfäste, parerplåt med genombruten dekor, skulpterad knapp, kavellindning av tvinnad metalltråd, läderbalja med 2 förgyllda mässingsbeslag, varav ett märkt Hoff, längd 93 cm
Baljan lagad