Smycken mestadels silver med ametister
2017-12-26
509390
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 4 000 SEK |
BROSCHER, 6 st samt 1 ARMBAND, brosch förgyllt silver med 3 ametister, tot ca 7,70 ct, längd ca 3,6 cm, brosch, förgyllt silver, med 4 ametister, tot ca 3,20 ct med svensk importstämpel, längd ca 3,6 cm, armband, 1800-talets slut, förgyllt silver lås och länkar, några länkar i guld, med 4 ametister, tot ca 14,10 ct, längd ca 14 cm, tillsammans med 1 extra länk, 2 silver broscher med ametister, 1 hänge/brosch, förgyllt silver med lila pastestenar samt 1 brosch, gulmetall med lila pastesten, totalvikt (exl ej silver broschen) ca 38 g
Armbandet har förkortats och en kedja är trasig vid låset, gulmetall brosch med lila pastesten med lagningar till baksidan, ställvis förlust av förgyllning, slitage, mindre repor