Uppläggningsfat 1700-tal Kina
2017-12-12
508007
| Klubbat belopp | 700 SEK |
| Utropspris | 1 500 SEK |
UPPLÄGGNINGSFAT, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), oktagonal form, dekor av flodlandskap med man på vattenbuffel samt tall i underglasyrblått, brättet med stiliserad blomster- och rutbård, längd ca 31 cm
Mindre kantretusch, nagg