Jacob Sjölin byrå rokoko
Klubbat för:
29 000 SEK
25 000 SEK
JACOB SJÖLIN (mästare i Köping och Kungsör 1767-85/88), byrå, rokoko av stockholmskvalitet, signerad J. SJÖLIN nr:81 samt Köpings hallstämpel, bukig form, fanerad med alm och alrot, beslag av mässing, draghandtag och nyckelskyltar med rocailler och växtornamentik, skrivskiva, nyckel medföljer, höjd 82, 110x 54 cm, nyckel finns
smärre faner lagningar, slitage, löst lås, senare beslag
506880
2017-12-07