Saltkar silver Stockholm omkring 1770
2017-12-13
506276
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 4 000 SEK |
SALTKAR, silver, slitna stämplar, sannolikt av Jakob Lampa, Stockholm 1773, runt, bukigt, tre bladfötter, två genombrutna, ciselerade handtag, invändigt förgyllt, diameter 7 cm, vikt ca 83 g