Tumlare och thespindel i silver
2017-12-05
506074
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 3 000 SEK |
TUMLARE, 3 st, THESPINDEL, silver, tumlarnas mynning med graverade vågbårder, invändigt med spår av 1807 resp 1827 resp en utan årsbokstav mästarstämpel UB, diameter 6 cm, höjd 3,3 cm, thespindel stämplad 1812 och oläslig mästrstämpel
fotringen smärre bucklor, 1807 års tumlare med bristningar